Czy koneserzy smaku małej czarnej są świadomi, że najbardziej ekskluzywna kawa produkowana jest z odchodów ssaka?

  • Posted on: 14 December 2018
  • By: addmean
Smakosze kawy wybierają jedynie pełne zapachu jej gatunki. Nie wszyscy zapewne wiedzą, w jaki sposób produkuje się najlepsze jej rodzaje. A to nigdy nie jest tak oczywiste.


Najkosztowniejsza i najbardziej ekskluzywna kawa na świecie pochodzi z południowo-wschodniej Azji.
Wytwarzona jest ona z ziaren kawy wydobytego z ekskrementów zwierzęcia o nazwie - kolokwialnie mówiąc - luwak. Ssak taki zjada tylko najlepsze owoce kawowca, potem ich miąższ jest trawiony w przewodzie pokarmowym tego ssaka. Tego typu nasionko kawy jest tylko w niewielkiej części nadtrawione przez enzymy i lekko sfermentowane przez kwas mlekowy. W takiej właśnie postaci jest wydalane przez ssaka. Dzięki temu procesowi ziarenka kawowca nie posiadają już gorzkiego smaku, a kawa nabiera niepowtarzalnego aromatu. Filiżanka takiej kawy kosztuje nawet 60 dolarów, a kilogram około 1000 euro. Dostępna jest tylko w wybranych kawiarniach.


Jeśli tego typu kawę pragniemy podarować jako prezent, jej opakowanie nie musi być wcale jakiekolwiek wyjątkowo wymyślne. Sama kawa wywoła satysfakcję prawdziwego smakosza. Ekskluzywna kawa jest do kupienia w specjalistycznych sklepach. Takiej kawy nie odnajdziemy w zwyczajnym markecie, gdyż tego typu markety sprowadzają takie rodzaje, jakie kupowane są masowo. Punktów sprzedaży z luksusową kawą wciąż przybywa i jeśli tylko się pragnie, można by je bez problemu odnaleźć.
Cena luksusowej kawy naprawdę czasem mogłaby bardzo zdziwić, ale dla prawdziwego konesera smaku wspomniany napar ma swoją cenę. Dając komukolwiek wspomnianą kawę, równocześnie wyraża się najwyższe poważanie dla takiej osoby.