Czy współcześnie panie domu przygotowują świąteczne posiłki w taki sam sposób jak ich prababcie?

  • Posted on: 27 December 2016
  • By: addmean
Współczesna kuchnia eleganckiej pani domu zaczyna coraz bardziej przypominać medyczne laboratorium. A to za sprawą licznych przyborów kuchennych, które w jaskrawych kolorach i designerskich formach wyglądają jak laboratoryjne przyrządy. Weźmy pod lupę chociażby takie pojemniki na ocet. Są one wyprodukowane nierzadko z różnokolorowego szkła albo z tworzywa sztucznego.Takich przykładów można byłoby mnożyć bez liku, ale jeden fakt pozostaje niekwestionowany - gospodyni inaczej przygotowuje świąteczną kolację niż jej babcia, a nawet rodzicielka. To bardzo ciekawe zagadnienie omówimy na przykładzie noworocznych wypieków.
www.garneczki.pl
Author: park sumi
Source: http://www.flickr.com
Ciasta świąteczne wymagają sporego zaangażowania ze strony kucharki, ale i nieprzeciętnej fantazji. Nawet jeśli piecze się tradycyjne makowce, to warto przyozdobić je w oryginalny sposób. Dzisiejszy asortyment akcesoriów kuchennych jest iście imponujący. Można wybrać formy do wypieków w kształcie choinek bądź dekoracyjny komplet części, dzięki któremu można wyczarować oczarowujące gości typowo świąteczne ozdoby. Zanim jeszcze przystąpimy do ozdabiania naszego cukierniczego dzieła, które pozostaje zarazem niesamowicie pyszne, to wpierw udamy się na sprawunki.
Kiedy już wszystkie konieczne towary zostaną położone na kuchennym stole, wtedy pani domu wyciąga z najbardziej ponurego zakamarka stolnicę i wałek do ciasta. Nasze prababcie wykorzystywały nade wszystko akcesoria wykonane z drewna bukowego. A obecnie wnuczki rzeczonych babć rozwałkowują wigilijny placek wykorzystując zupełnie inne narzędzia, a wśród nich główne miejsce zajmuje stolnica silikonowa - silikonowe stolnice do ciasta. Oprócz wymienionego, ma ona w kuchni także inne zastosowania. Otóż można ją wykorzystać jako podkładkę pod deseczkę do krojenia albo podstawkę pod gorące garnki. Taka stolnica silikonowa bardziej przypomina niewielki obrusik i z tą tradycyjną wersją stolnicy ma naprawdę niewiele wspólnego, przynajmniej spoglądając od tej czysto wizualnej strony. Wyćwiczona ręka gospodyni potrafi jednak zagnieść na niej ciasto na najpyszniejszy świąteczny placek na ziemi, tylko być może te nieco starsze kobiety mogą mieć trudności z przyzwyczajeniem się do tego bardziej nowoczesnego sprzętu.Podobnie rzecz się przedstawia w przypadku pozostałych akcesoriów do noworocznych wypieków. Przykładowo taki wałek do ciasta (termiczne wałki do ciasta i nie tylko) także może być wyprodukowany z silikonu, co znacznie ułatwi gospodyni przygotowanie szarlotki. Do silikonowej powierzchni lepkie ciasto nie będzie się przecież lepić. Jak pokazano, chociaż asortyment kuchennych przyborów rozrósł się bardzo, to w dalszym ciągu można korzystać ze sprawdzonych przepisów i zachwycić domowników smakowitym wypiekiem.