Fotografowanie w trybie makro - bez wątpliwości to zajęcie dla wytrwałych

  • Posted on: 6 June 2019
  • By: addmean
Fotografowanie w skali marko to zajęcie fascynujące, ale wymagające sporo zręczności od fotografa.W ten sposób możemy uwiecznić na fotografii abstrakcyjne faktury czy zaskakujące piękno natury. By temu sprostać, będziemy potrzebować dobrego obiektywu.
motyl na źdźble trawy
Jeśli chcemy zająć się na poważnie fotografią makro, powinniśmy już na początku uzbroić się w cierpliwość. Tego typu hobby wymaga samozaparcia. Tylko dzięki odpowiedniemu przygotowaniu uda nam się wykonać dobre ujęcie. O tym, że nie jest łatwo zrobić dobre makro ujęcie, można przekonać się samemu, wybierając się na plener na przykład do ogrodu botanicznego. Najpierw należy znaleźć ciekawy temat. Następna czynność, którą powinniśmy wykonać, to precyzyjne ustawienie statywu. Gdy mamy już przygotowane miejsce do pracy, czas ustawić odpowiednią ekspozycje. Pamiętajmy o skontrolowaniu, czy przy danej przesłonie uzyskamy zadowalającą głębię ostrości.

Na końcu wykonujemy samo ostrzenie, bardzo dokładnie, by uniknąć pomyłek, o które bardzo łatwo. Wszystkie te zadania wymagają od nas wiele uwagi.
pręciki kwiata
Dobrze, ale dlaczego trzeba być wytrwałym? Otóż, gdy już poświęcimy czas na perfekcyjne ustawienie sprzętu, bardzo często zdarza się, że rzecz, którą mamy zamiar sfotografować zmieni swoje położenie.Na przykład motyl zwyczajnie odleci z “planu zdjęciowego”, liść zaczynie się bezładnie poruszać w kadrze pod wpływem wiatru…
Oprócz samozaparcia będziemy też potrzebować specjalistycznego sprzętu. Niestety fotografia to raczej drogie zajęcie, zwłaszcza, gdy chce się robić coraz lepsze zdjęcia. Jak tylko złapiemy bakcyla, bardzo szybko naszym najlepszym sklepem stanie się sklep fotograficzny . Jeśli urzekła nas makrofotografia, z pewnością będziemy potrzebowali dodatkowego sprzętu.

Naturalnie sposobów na makrofotografię jest wiele: od dodatkowych soczewek, przez pierścienie pośrednie,które skracają minimalną odległość ostrzenia.Najczęściej jednak fani marko wybierają specjalnie zaprojektowane obiektywy. Jednym z bardziej popularnych są te produkowane przez firmę Sigma, o których dużo pod tym linkiem . Jednak zanim nabędziemy nowy sprzęt, trzeba sprawdzić parę modeli i wybrać ten, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania.