Główne mechanizmy analizy bardzo dużych ilości danych w bazach, największe różnice między systemami BI i ERP

  • Posted on: 19 May 2022
  • By: addmean
Rozwój nowoczesnych informatycznych technik spowodował, że w firmach zaczęło się pojawiać coraz więcej danych. Duże firmy już kilkanaście lat temu wdrożyły zaawansowane programy do zarządzania ERP, w których w czasie rzeczywistym były i w dalszym ciągu są rejestrowane wszystkie gospodarcze zdarzenia. Przy dobrze skonfigurowanym systemie ilość gromadzonych informacji jest bardzo duża, więc pojawiła się potrzeba ich wydajnej analizy, i to na różnych płaszczyznach.
Osoby zajmujące się zarządzaniem zaczęły czuć pewne ograniczenia, jakie pojawiły się w najlepszych nawet systemach ERP, ponieważ niekiedy nie była w nich dostępna bardziej złożona analiza danych. Przede wszystkim to wynikało z budowy takich systemów, ich podstawową rolą jest zbieranie i przetwarzanie informacji spływających na bieżąco, a wszelakie analizy będą się opierać jedynie na tych danych, które już zostały wprowadzone. Lecz równocześnie nie pozwalają na wiele więcej, jeżeli podczas wykonywania operacji gospodarczej jakieś informacje nie zostały zapisane, to ich wykorzystanie później nie było możliwe.Chcąc dać sobie radę z takimi ograniczeniami, zaczęły się pojawiać systemy big data, zwane też popularnie Bussinnes Inteligence. Idea ich działania była całkowicie inna niż programów ERP, ale też miały one realizować całkowicie odmienne rzeczy. Podstawową różnicą jest mechanizm przechowywania danych. Przy systemach BI dane uzyskane przykładowo z modułów ERP lub innych źródeł są transformowane do właściwego formatu i później ładowane do bazy. Często się zdarza, że liczba danych powiększa się parę razy w porównaniu z danymi pierwotnymi, ale po prostu tak ma być.

Odwiedź naszą witrynę. Znajdziesz tam każdego dnia jedynie kompleksowy opis. Rzetelne informacje zapewne przypadną Ci do gustu.

Więcej na ten temat: .


Przez to, że informacje są dostępne w dużo większym zakresie, to także możliwości ich analizy są nieporównywalnie większe. W rzeczywistym działaniu z reguły takie dane uzupełnia się raz na pewien czas, nie tak jak w systemach ERP na bieżąco, lecz to akurat spokojnie może tak być. Najbardziej istotne jest, aby zostały one właściwie obrobione i wprowadzone w dobrym formacie, bo dzięki temu da się je sprawnie przetwarzać.