Inwestycje - czy warto kupować obligacje?

  • Posted on: 12 July 2018
  • By: addmean
Poszukując sposobów inwestowania pieniędzy, coraz większy odsetek inwestorów wybiera zakup obligacji skarbowych. Jak unaoczniły długofalowe badania, takie papiery wartościowe są jednym z najlepszych sposobów na umieszczenie środków pieniężnych. Zysk, jaki oferują potencjalnemu inwestorowi nie jest ogromny, ale jednak pewny. Z tego powodu planując jakieś ryzykowne posunięcie, zawsze dobrze jest posiadać zabezpieczenie finansowe w takiej właśnie formie.


Jak działa taka inwestycja?
(dane na
Pieniądze, Euro
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Obligacje to papiery wartościowe wydawane przez państwo.Mają w każdym przypadku stałe oprocentowanie i oferują parę propozycji terminu, na jaki umieszcza się środki finansowe. Państwo Polskie udostępnia obligacje na czas 2, 3, 4 i 10 lat. Oprocentowanie lokaty pieniężnej zależeć będzie od preferowanej przez nabywcę długości lokaty. Jedna sztuka obligacji skarbowej ma zawsze cenę 100 zł, jest to więc minimalna kwota jaką można zainwestować w ten sposób. Emisja tego rodzaju papierów wartościowych pomaga państwu kontrolować dziurę budżetową. W ten sposób władza może pożyczyć od ludzi środki pieniężne na dobre dla siebie, jak i dla obywatela oprocentowanie. Bezpieczeństwo obligacji bierze się z tego, że gwarantem jest największy podmiot na rynku, który teoretycznie nie zbankrutuje – państwo. Kupując obligacje skarbowe nie trzeba się więc martwić widmem kryzysu finansowego.

Alternatywy -

Świnka skarbonka
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Rzecz jasna istnieje duża ilość alternatyw w inwestowaniu. Każda cechuje się jednak różnym poziomem ryzyka i możliwym zyskiem – im znaczniejsze ryzyko, tym wyższy potencjalny zysk. Najbardziej obiecującą inwestycją są zawsze papiery wartościowe. Tego typu inwestycja jednak odznacza się wielkim ryzykiem i wymaga doświadczonego maklera i dużej dozy szczęścia, żeby była opłacalna. Dużo inwestorów straciło ostatnimi czasy wielkie sumy z uwagi na kryzys finansowy. Niektórzy analitycy przewidują, że tego typu sytuacja może się w najbliższym czasie powtórzyć. W przypadku kryzysu pomocy nie udzieli nawet najlepszy makler.
Wiele firm maklerskich oferuje również swoje umiejętności i zaleca inwestować w przedmioty, które z czasem mają coraz większą wartość. Hitem bywają w tym miejscu wina i instrumenty muzyczne. Tego rodzaju lokata wymaga jednak znacznego kapitału na początek.