Jak tłumaczy się niektóre tradycje bożonarodzeniowe? Czy na pewno wiemy skąd się one wzięły?

  • Posted on: 11 July 2018
  • By: addmean
Boże Narodzenie to czas radości i szczęścia, w naszej tradycji związany również z wieloma zwyczajami. Jeden z najważniejszych to dekorowanie domów świątecznymi ozdobami, oczywiście najważniejsza tu będzie choinka, ale też często spotyka się najróżniejsze stroiki, łańcuchy czy inne dekoracje.
Aktualnie najróżniejszych świątecznych akcesoriów można znaleźć w sklepach bardzo duże ilości, w dużej ich części już na początku grudnia spora część powierzchni przeznaczona jest właśnie na takie towary. Ale można iść w innym kierunku, czyli spróbować wykonać coś samodzielnie, bo inspiracji na to także jest dużo. Zwłaszcza będzie to dobrym pomysłem, jeśli się ma małe dzieci, gdyż przede wszystkim zaangażować je można do świątecznych przygotowań, a po drugie miło, w rodzinnym gronie spędzić trochę czasu. Tak naprawdę do wykonywania świątecznych ozdób nie trzeba wcale dużo kupować, często można sporo rzeczy zrobić z tego, co się będzie miało w domu. Tak naprawdę ważniejszy będzie pomysł, i w pierwszej kolejności chęci do tego, żeby zabrać się za coś takiego. Warto także zakupić worek Mikołaja.

Choinka to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych tradycji Bożego Narodzenia. Taki symbol świąt. Kiedy następnym razem będziemy stroić nasze drzewko oraz rozwieszać bombki choinkowe zielone. Tradycja ta jest pogańska oraz wiąże się z ludowym kultem drzewa wiecznie zielonego, które symbolizuje życie jak i odradzanie się. Ciekawe jest to, iż choinki na początku stały się powszechne w religii protestanckiej w Niemczech. Dopiero potem tradycję tą przeniesiono do Polski podczas zaborów właśnie za sprawą protestantów. Dawniej przyozdabiano drzewko piernikami, jabłkami, orzechami jak również ozdobami z papieru.