Jakie działania przeprowadza komornik? Jaka jest jego rola? Co powinieneś wiedzieć na ten temat?

  • Posted on: 30 November 2022
  • By: addmean
Głównym celem działań prowadzonych przez komornika jest wyegzekwowanie od dłużnika wierzytelności należnych wierzycielowi – są one odzyskiwane z majątku dłużnika. Trzeba przy tym mieć na uwadze to, iż do zadań komornika nie należy ocena zasadności długu. W kwestii wierzyciela, nie komornika, trzeba wyznaczenie, z czego egzekucja będzie zarządzona. zleceniodawca musi wtedy liczyć się z tym, że otrzyma informację o braku szansy ściągnięcia długu. Co w takim wypadku robić? Jak wyegzekwować dług?

Dług
Author: Christian Schnettelker
Source: http://www.flickr.com
Po pierwsze wierzyciel musi mieć świadomość tego, że komornik zadziała na jego polecenie. Dlatego też musimy sobie bardzo dokładnie przemyśleć kwestię ułożenia pisma egzekucyjnego, dopracować właściwą strategię jak ściągnąć dług. Jeśli jako źródło egzekucji zostanie w nim zaznaczone np. wynagrodzenie dłużnika za pracę, w takim przypadku komornik (http://komornikolesno.pl/) zajmie się egzekucją w takim właśnie terenie. Gdyby się okazało, że dłużnik nie jest pracownikiem w świetle kodeksu pracy, wierzyciel zdobędzie informację o niemożliwości zdobycia należności. Im zatem więcej informacji na temat majątku dłużnika posiada wierzyciel, tym lepiej. Co więcej wierzyciel powinien brać udział we wszystkich etapach postępowania egzekucyjnego – dzięki temu wie co się dzieje i może w dobrej chwili zareagować. Sprawdź co to windykacja długów od osób prywatnych.

Wielokrotnie zdarza się tak, że niemoc komornika wynika z faktu, iż zadłużony bez wątpienia niczego nie posiada. W tego rodzaju momentach w rachubę będą wchodzić dwie opcje: po pierwsze –przepisał majątek na członka rodziny, po drugie – będzie czerpał przychody z niezbyt legalnych źródeł. Należy zatem zrobić rozeznanie w temacie.


Windykacja długów
Author: Ttaaj
Source: http://www.flickr.com
Jakby się miało okazać, że dłużnik zdobywa dochody z nie do końca legalnych źródeł, warto go poinformować, iż sprawą tą zajmie się fiskus. Jeśli z kolei wyjdzie na jaw pierwsza z wymienionych wyżej opcji, upominający się o dług ma prawo do złożenia tzw. skargi pauliańskiej, której efektem może być zniwelowanie przepisywania majątku.

Poza tym wierzyciel może złożyć u komornika wniosek o poszukiwanie majątku dłużnika. W tym względzie komornicy okazują się zwykle skuteczniejsi niż w przypadku działań tego typu robionych na własną rękę, gdyż posiadają dostęp do mnóstwa ułatwiających to narzędzi. Te i pozostałe kwestie są dosyć zawiłe, bo pojawia się tu jeszcze na przykład typu jak odzyskać pieniądze od dłużnika. Najlepiej konsultować to ze specjalistami.