Jakiego rodzaju garnki żeliwne opłaci się kupić?

  • Posted on: 5 February 2018
  • By: addmean
Miłość do żeliwnych garów, czy też patelni, może trwać całymi dekadami i być prawdziwym, kulinarnym doznaniem. Jeśli ktoś zafascynuje się żeliwem w kuchni, najprawdopodobniej zostanie mu wierny do końca .


Kłopot tylko w tym, by dobrze wyselekcjonować oraz należycie zainwestować pieniądze.
Żeliwne garnki cieszą się w naszej ojczyźnie coraz większą popularnością. Wzrasta liczba osób ceniących apetyczne smaki zyskiwane właśnie dzięki żeliwu. Lecz, żeby dobrze wybrać żeliwne garnki, czy też patelnie, jakie do tanich nie przynależą, powinniśmy zorientować się, czy wybrana marka realizuje wszelakie oczekiwania połączone z żeliwnymi garnkami. I to, co charakterystyczne, nie wyłącznie wyczekiwania użytkowników, lecz również specjalistów w tej dziedzinie, jacy określili pewien standard niezbędny dla prawdziwego żeliwa.


pieprz i sól
Author: Markus Grossalber
Source: http://www.flickr.com


Pierwszorzędną rolę w przypadku dobrego żeliwnego naczynia spełnia jego ciężar. Po tym, między innymi, możesz określić, czy producent nie oszczędzał na materiale – konstrukcji tworzącej naczynie. Bardzo silnie skażone żeliwo będzie mieć w sobie dużo bąbelków powietrza, które pojawiają się podczas procesu wytwórczości – kiedy łączy się z sobą różnorodne metale jak też surówki, kreujące przyszłe naczynia. Im lżejsze jest żeliwo, tym więcej jest w nim pęcherzyków powietrza. Co się z tym łączy – takowe żeliwo ma słabą odporność mechaniczną oraz termiczną.
Czym grozi jego używanie? Może popękać (nawet w trakcie gotowania!), nieduży dodatek zimnej wody może rozerwać je (co zdumiewające, starczy kilka kropel wody!), bardzo szybko przegrzewa się oraz wypacza – zatem zjawiskowo krótko dobrze działa i w mgnieniu oka kończy żywot. Le creuset sklep proponuje żeliwne garnki oraz patelnie jedynie najwyższej jakości.