Jakiego rodzaju garnki żeliwne warto zakupić?

  • Posted on: 5 February 2018
  • By: addmean
Miłość do żeliwnych garów, czy patelni, może trwać całymi dziesięcioleciami i być prawdziwym, kulinarnym przeżyciem. Jeśli ktoś zafascynuje się żeliwem w kuchni, najpewniej zostanie mu wierny do końca .


Kłopot jedynie w tym, ażeby dobrze wyselekcjonować i odpowiednio zainwestować pieniążki.


Kremowa zupa z czosnkiem niedźwiedzim i serkiem topionym
Author: MSM Mońki
Source: MSM Mońki
Żeliwne garnki cieszą się w naszej ojczyźnie coraz ogromniejszą wziętością. Rośnie liczba osób doceniających wyśmienite smaki zyskiwane właśnie dzięki żeliwnym naczyniom. Jednak, żeby dobrze wybrać żeliwne garnki, bądź patelnie, jakie do najtańszych nie należą, trzeba zorientować się, czy wyselekcjonowana marka spełnia wszelkie oczekiwania związane z żeliwnymi garnkami. I to, co charakterystyczne, nie wyłącznie oczekiwania użytkowników, lecz też specjalistów w tej dziedzinie, jacy określili pewien standard wymagany dla autentycznego żeliwa.


Pierwszorzędną rolę w wypadku należytego żeliwnego naczynia pełni jego ciężar. Po tym, między innymi, możemy określić, czy fabrykant nie szczędził na materiale – konstrukcji tworzącej garnek. Bardzo mocno zanieczyszczone żeliwo będzie mieć w sobie dużo pęcherzyków powietrza, które pojawiają się w czasie procesu wytwórczości – gdy łączy się ze sobą różnorodne metale oraz surówki, kreujące przyszłe naczynie. Im lżejsze będzie żeliwo, tym więcej jest w nim pęcherzyków powietrza. Co się z tym łączy – takie żeliwo będzie mieć słabą odporność mechaniczną i termiczną.


Czym grozi jego stosowanie? Może pęknąć (nawet w czasie gotowania!), nieduży dodatek zimnej wody może rozerwać je (co zdumiewające, starczy kilka kropel wody!), niezwykle szybko przegrzewa się i wypacza – zatem zjawiskowo krótko prawidłowo działa jak też w mgnieniu oka kończy swój żywot. Le creuset sklep proponuje żeliwne garnki i patelnie jedynie wysokiej jakości.