Kilka słów o tłumaczeniach. Dowiedz się dobre newsy

  • Posted on: 21 February 2021
  • By: addmean
W czasach daleko idącej globalizacji, dobra znajomość minimalnie trzech języków wydaje się być fundamentalna. Niefortunnie niezbyt wielu spośród nas wystarczająco dobrze posługuje się przynajmniej jednym językiem obcym. Najczęściej znany jest język angielski, lecz w zachodniej części kraju, między innymi we Wrocławiu, z uwagi na niedaleką odległość do granicy przeważa niemiecki.
Biznesmen
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Oprócz tego dużo Polaków wyemigrowało, lub chce wyemigrować za granicę szukać zatrudnienia nie znając odpowiednio dobrze języka, a to rodzi komplikacje. Przykładowo, czasami trzeba coś załatwić, napisać pismo do urzędu, przygotować CV.

Niezbędny będzie Ci link do witryny? Nie przejmuj się. W naszym następnym tekście znajdziesz wszystko, czego poszukujesz. Namawiamy!

W tego typu sytuacji niezbędny jest tłumacz.

Kim jest tłumacz??? Tłumacz to osoba, która dzięki znajomości co najmniej dwóch języków dokonuje przekładu wypowiedzi lub tekstu pisanego z języka oryginalnego na język wymagany. Tłumaczenie narzuca mu konieczność nie tylko rozumienia tekstu, ale też sprawnego wyrażania jego treści w języku, na który ma być tłumaczony. Oprócz wysokich kompetencji językowych, wprawny tłumacz powinien odznaczać się zdolnością szybkiego uczenia się oraz różnorodną wiedzą, a przynajmniej ponadprzeciętną orientacją w swojej dziedzinie. Tłumacz musi także być personą wzbudzającą zaufanie obydwóch stron, którym umożliwia komunikację.

Rodzaje tłumaczeń Istnieją dwa główne sposoby tłumaczenia tekstów: pisemne oraz ustne. Wśród pisemnych wyróżniamy: 1)tłumaczenia pisemne ogólne, czyli teksty na tematy ogólne, przykładowo listy, ogólne oferty handlowe, CV, listy motywacyjne i inne tego typu rzeczy.

2)tłumaczenia pisemne specjalistyczne- są to teksty posiadające słownictwo fachowe z wielu dyscyplin wymagające w trakcie przekładu ponadplanowej dokumentacji oraz konsultacji eksperta. Należą do nich na przykład przekłady prawne, medyczne, techniczne oraz branżowe.

3)tłumaczenia pisemne przysięgłe - wykonywane są przez tłumacza przysięgłego, czyli personę zaufania publicznego specjalizującą się w przekładzie między innymi dokumentów procesowych, urzędowych oraz uwierzytelnianiu obcojęzycznych odpisów tego typu dokumentów. Tłumacz przysięgły może również zatwierdzić tłumaczenia oraz odpisy zrobione przez inne persony. By tłumaczenie przysięgłe było ważne musi posiadać pieczęć tłumacza.Wśród tłumaczeń ustnych istnieje dużo podrodzajów, na przykład:

4)Tłumaczenia ustne konferencyjne

-Symultaniczne (równoczesne) – odbywają się w dźwiękoszczelnej kabinie, przez którą zwykle można zobaczyć mówiącego wykładowcę. Tłumacz nie ma kontaktu z osobą mówiącą i w razie jakiegoś rodzaju problemy nie posiada możliwości by go poprosić o powtórzenie komunikatu.

-Konsekutywne (następcze) - tłumacz zaczyna przekład dopiero, kiedy mówca zakończy swoją wypowiedź (przemówienie może być podzielone na mniejsze fragmenty). Najczęściej w tłumaczeniu konsekutywnym tłumacz podczas przemówienia stoi obok rozmówcy, słucha go i robi zapiski.

5)Tłumaczenia ustne prawne/sądowe – winny być wykonywane przez tłumacza przysięgłego. Mogą one posiadać formę symultaniczną albo konsekutywną.

Podczas robienia tłumaczeń ustnych zazwyczaj wykorzystywane są wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne, chyba że jest to tłumaczenie szeptane (tłumacz siedzi obok niedużej grupy słuchaczy i przyciszonym głosem przekłada na bieżąco przemowę wykładowcy).

Gdzie szukać tłumacza???
Najlepszą drogą, by odszukać odpowiedniego tłumacza, jest internet.

Jeśli chcesz zgłębić kolejne informacje na opublikowany tutaj temat, zobacz tekst na portalu, a z pewnością on również okaże się dla Ciebie szczególny!

Należy tylko wpisać właściwą frazę w wyszukiwarkę, przykładowo: tłumaczenia angielski, biuro tłumaczeń ewentualnie, jeśli jesteśmy zainteresowani konkretnym miastem, możemy dodać jego nazwę, przykładowo: agencje tłumaczeń Warszawa. Następnie wystarczy się skontaktować z wybranym biurem, wycenić usługę i, jeśli to tłumaczenie pisemne, przesłać tekst źródłowy. Jeśli poszukujemy tłumacza przysięgłego, dobrze jest sprawdzić, czy wybrana przez nas osoba jest na liście tłumaczy przysięgłych, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.