Kim jest barista, jakie ma on zadania i co to jest latte art?

  • Posted on: 16 November 2022
  • By: addmean
Jeszcze 20 lat temu, niewiele osób miała świadomość, jak określana jest osoba, która jest ekspertem do spraw wybierania czy parzenia kawy. Aktualnie jednak jest to zawód bardzo uznawany.


Nazwa tego zawodu to barista i dotyczy mistrza ceremonii w zakresie przygotowywania kawy i wszystkiego, co może być z nią powiązane.


książka
Author: Matthew
Source: http://www.flickr.com


Zna on doskonale kwestie odnoszące się do między innymi mielenia, magazynowania czy przyrządzania i serwowania kawy. Profesjonalny barista musi potrafić przygotować doskonałe espresso oraz wszystkie napoje, które przygotowuje się na jego bazie. Chodzi tutaj o latte czy też cappuccino. Poza tym musi on dbać oczywiście o swój warsztat pracy, czyli młynek, ekspres i wszystkie inne akcesoria. Musi ponadto znakomicie rozumieć, co konkretnie dzieje się na poszczególnych etapach przygotowywania takiego napoju.
kadr - kuchnia
Author: Chris
Source: http://www.flickr.com


W Italii, gdzie nie ma osobnego zawodu baristy, ponieważ najprawdopodobniej zwyczajnie każdy barman posiada właściwe umiejętności, wszyscy tacy fachowcy stosują zasadę 4M. Idzie o to, że żeby espresso było najwyższej jakości, konieczne są: doskonała Micela (kawa), Maccinadosatore (tzn. młynek), Machina (ekspres) oraz Mano (wprawna ręka). Bardzo istotne jest mielenie kawy zaraz przed jej zaparzeniem. Pośród wielu obowiązków, za które odpowiedzialny jest barista, jest również udekorowanie kawy. Mowa o latte art, czyli sztuka przygotowywania finezyjnych wzorków na powierzchni mlecznej pianki. Z tego też powodu posiadający wprawną rękę oraz odpowiednie doświadczenie barista jest osobą, która z pewnością odnajdzie zatrudnienie w dowolnej dobrej kawiarni.


Olbrzymie znaczenie dzisiaj posiada połączenie kawy z rozmaitymi alkoholami. Są to tzw. drinki kawowe serwowane w niezwykle wymyślnych naczyniach. Są podawane z różnymi owocami.