Które witaminy powinno się przyjmować w ciąży?

  • Posted on: 2 February 2023
  • By: addmean
W czasie ciąży może występować niedobór, ale też nadmiar witamin. Dlatego przyjmowanie w ciąży jakichkolwiek suplementów oraz lekarstw trzeba wcześniej skonsultować z lekarzem. Które witaminy może czy powinna zażywać kobieta w ciąży za zgodą lekarza? Sprawdzamy co jest konieczne do prawidłowego rozwoju płodu.


Ważne witaminy dla kobiety w ciąży


Witaminy dla kobiet w ciąży polecana strona to temat bardzo szeroki. Na pewno każda kobieta dużo słyszała o kwasie foliowym, czyli inaczej witaminie B9. Ponieważ jego niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia u płodu wad układu nerwowego, rdzenia kręgowego oraz rozszczepienia wargi, lekarze polecają jego zażywanie jeszcze przed zajściem w ciąże, ale także w okresie ciąży. W okresie ciąży trzeba także zadbać o właściwy poziom żelaza. Żelazo pozwala zapobiegać niedokrwistości - to problem, jaki często dotyka pań w ciąży, dlatego w tym stanie właściwa dawka żelaza to ok. 30 mg. Inne ważne witaminy to przede wszystkim te z grupy B2 ( B1, B2, B3, B6, B12) - ich niedobór wpływa niekorzystnie na układ nerwowy i układ krążenia. Poza tym witaminy z grupy B2 (B1, B2, B3, B6, B12) biorą udział w procesach utleniania, wpływają korzystnie na samopoczucie przyszłej mamy, są istotne dla poprawnego metabolizmu. Witamina C także ma udział w wielu procesach metabolicznych, a ponadto jest naturalnym antyoksydantem oraz poprawia przyswajanie żelaza. Szczególnie istotną witaminą w ciąży, a zwłaszcza w jej pierwszych tygodniach jest Witamina E - wpływa na zmniejszenie ryzyka poronienia. Każda apteka, zobacz aptekę w tym również apteka internetowa, proponuje produkty kobiet w ciąży, jak i karmiących piersią, które zawierają pakiet niezbędnych witamin.


witaminy dla kobiet w ciąży
Author: Kamil Porembiński
Source: http://www.flickr.com


Witaminy w ciąży – stosować czy nie stosować?
Trzeba wyjaśnić, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin może być groźny. Kobieta w ciąży nie może zatem przyjmować jakichkolwiek suplementów na własną rękę i stosować je „na wszelki wypadek”. Chociażby przedawkowanie witaminy A spowodować może u kobiety w ciąży depresję, bóle głowy i wymioty, ale także niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu. Należy także mieć na uwadze, że najlepszym źródłem wszelkich witamin jest pożywienie, dlatego w pierwszej kolejności należy zatroszczyć się o zdrową dietę, a suplementy powinny być na drugim planie.


U kobiet spodziewających się potomka zapotrzebowanie na niektóre witaminy zwiększa się o ok. 30 %, jeślii jednak kobieta w ciąży odpowiednio się odżywia, jej jadłospis jest bogaty w wysokiej jaKości pokarm (warzywa, owoce, ryby, czerwone mięso, nabiał) to poza kwasem foliowym, żelazem oraz witaminami z grupy B, najczęściej nie musi przyjmować dodatkowych suplementów.