Nie tylko francuskie wina

  • Posted on: 22 June 2018
  • By: addmean
Nasze winnice oraz wina stały się już faktem. Jesteśmy współcześnie obserwatorami odradzania się krajowego winiarstwa. Winnice powstają nadzwyczaj licznie, w różnych rejonach Polski. Prócz tradycyjnych rejonów uprawy na Ziemi Lubuskiej jak też Dolnym Śląsku zaistniały aktywne ośrodki winiarstwa w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie są także godziwe warunki do organizowania winnic.

Co interesujące, winnic przybywa też w innych, chłodniejszych strefach naszego kraju, zaś wina które się w nich produkuje są zaskakująco godziwej jakości. Ocieplenie klimatu tak dobitne w ostatnich latach na pewno służy przesuwaniu się krańców upraw winorośli na północ . W naszym kraju jest współcześnie kilkadziesiąt większych winnic, oraz setki mniejszych upraw. Sumarycznie areał uprawy w naszym kraju jest oceniany na ok. 900 ha. Jest to bardzo niewielka powierzchnia w porównaniu do pozostałych krajów winiarskich, jednakże areał upraw będzie na pewno szybko się powiększał (wina najwyższej jakości - Dwie Granice - Przysieki).

Polskie wina
Author: Prayitno / Thank you for (4 millions +) views
Source: http://www.flickr.com
Winorośl była od wieków uprawiana na terytorium naszego państwa. Przede wszystkim słynne są winnice uprawiane na Ziemi Lubuskiej. Coraz więcej osób postanowiło związać swoje życie z uprawą winorośli oraz wytwórczością win. Polskie wina, jakie powstają od kilku lat w polskich winnicach to często wyroby bardzo wysokiej jakości, profesjonalnie stworzone. Posiadają swój smak, aromat jak też coraz liczniejsze grono zwolenników. Polskie wina to alkohole zarówno białe jak i czerwone. Trwa cały czas jeszcze czas dobierania odmian do lokalnych siedlisk. Celem wszystkich winiarzy eksperymentujących z odmianami jest ich perfekcyjne dopasowanie do swego terroir, jak też uzyskanie jak najwyższej jakości wina. http://www.winnicadwiegranice.plWytwórczość wina w Polsce może być intratna, niemniej jednak jest to przedsięwzięcie, które wymaga większych inwestycji, wiedzy, i przede wszystkim cierpliwości. Dla pasjonatów, którzy się na nie zdecydowali, jest to nie sam biznes, ale również sposób życia. Polskie wina coraz to nagminniej można spotkać w sprofilowanych sklepach, godziwych restauracjach jak też na winiarskich targach.

O rozwoju winiarstwa w Polsce zdecydowały dwa czynniki: zmiany kulturowe mające związek z rosnącą popularnością wina oraz wzrostem poziomu życia oraz pojawienie się nowych odmian winogron, bardziej odpornych na polskie warunki klimatyczne.