Nowości w stomatologii

  • Posted on: 14 March 2019
  • By: addmean
Kto z nas nie pamięta przerażających do szpiku kości odwiedzin u dentysty na początku lat '90? Te obskurne korytarze publicznego szpitala, z obsypanymi z tynku sufitami pomazanymi bezładnie farbą olejną większość przerażają do dziś. Całości okropnego obrazu dopełniała niezbyt przyjaźnie uśmiechająca się pani dentystka, z okropnym, świergoczącym wiertłem, które zaraz wejdzie niezbyt pewnie w nasze nieprzygotowane, niczego niepodejrzewające szkliwo.
Mały Pacjent u dentysty
Author: Bird&Co Sp. z.o.o.
Source: Bird&Co Sp. z.o.o.
Jak to dobrze, że, dziś dużo się zmieniło. Zaczynając od samych gabinetów, do umiejętności dentystów (w końcu dentystyka to jedna z obecnie najczęściej wybieranych specjalizacji na studiach medycznych, a doszkalające kursy stomatologiczne są na porządku dziennym). Największa zmiana zaszła jednak w wyposażeniu dentystycznym. Nie uświadczymy już teraz starych i tak źle się kojarzących wierteł pochodzących z późnego PRL, ani plomb po założeniu, których zapach z buzi był paskudny przez kilka tygodni.Dzisiejsza technologia stomatologiczna idzie w stronę zmniejszania bólu, w końcu strach przed stomatologiem jest dość powszechny na świecie. Teraz standardem są wiertła szybkoobrotowe, które są zdecydowanie cieńsze, a przez co bardziej wydajne od swoich wcześniejszych modeli. Borowanie mniejszy ból, niż zabiegi wykonywane wiertłami starego typu.

Następnym elementem wyposażenia dzisiejszego gabinetu są supernowoczesne lasery stomatologiczne, umożliwiające wykonywanie skomplikowanych operacji na szkliwie i tkance miękkiej z niespotykaną dotąd dokładnością. Dodatkiem (ale niemniej istotnym!) jest to, że zabiegi, w jakich wykorzystuje się lasery są zupełnie bezbolesne.

Trudne operacje teraz jedynie z laserem. Wykwalifikowany lekarz, mając na wyposażeniu taki laser diodowy wielkości długopisu, może w kilka minut wykonać zabieg zakładania nici retrakcyjnych. W odróżnieniu od operacji, przy których stosuje się tradycyjne narzędzia, w tym przypadku nie mamy niebezpieczeństwa kontaktu przyrządów z stalowymi wypełnieniami, co może prowadzić do porażenia operowanego prądem. Laser diodowy wykonuje niewielkie otwory, które są wyraźnie widoczne, co znacznie ułatwia lekarzowi pracę.