Towary w Polsce, czyli rola importerów z terenu państwa chińskiego

  • Posted on: 29 August 2018
  • By: addmean
Do grona najważniejszych partnerów handlowych naszego kraju dołączyły Chiny. Rośnie nie tylko import towarów z Chin do naszego kraju, ale my również z roku na rok zwiększamy ilość produktów eksportowanych do tego państwa. Handel z Chinami nie jest jednak prosty, szczególnie dla firm, które dopiero zaczynają współpracować z Chinami.


towar z chin
Author: Bryan Ochalla
Source: http://www.flickr.com
Importerzy z Chin w Polsce stają przed nadzwyczaj niełatwym zadaniem. W handlu z państwem Chińskim obowiązują całkowicie odmienne standardy niż te, które obowiązują w kontaktach z kontrahentami pochodzącymi z USA bądź z krajów Europy Zachodniej. Początkujący importerzy z Chin w Polsce napotykają przede wszystkim na dużą barierę językową, nieraz rozpoczynający swoją pracę importerzy nie znają także obowiązujących w tym państwie procedur i artykułów prawnych - sprawdzeni importerzy z Chin w Polsce. Przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynają swoją działalność w Chinach powinny więc mocno uważać, by nie zostać oszukanym, co podobno w relacjach z chińskimi firmami zdarza się wyjątkowo często.

Stosowaną często praktyką jest podawanie fałszywego numeru konta w banku. Zdarza się także, że importerzy nawiązują relacje z przedsiębiorstwami, których tak naprawdę pod względem prawnym nie ma. To chyba najbardziej niebezpieczne pułapki, z którymi muszą liczyć się polscy importerzy. Państwa Unii Europejskiej, w tym także i nasz kraj, nie podpisały z Chinami umowy pozwalający na wolny handel. Oznacza to, że przywożąc towary z Chin, firmy z naszego kraju muszą posiadać najróżniejszego rodzaju certyfikaty, pozwolenia oraz inne dokumenty. Najważniejszym dokumentem, który powinna posiadać firma zamierzająca sprowadzać produkty z państwa chińskiego jest licencja eksportowa. Warunkiem dopuszczenia produktów z Chin na nasz rynek jest oznaczenie CE bądź posiadanie certyfikatu ISO - kliknij -. Mimo tych realnych utrudnień współpraca z Chinami kwitnie. Jakość towarów produkowanych w Chinach jest bardzo różna, nie zawsze są one tandetne. Wszystkie są za to bardzo tanie.


Chiny
Author: Richard Barton
Source: http://www.flickr.com
Z Chin przywozimy między innymi odzież, bieliznę dla pań, buty, artykuły oświetleniowe, produkty oraz półprodukty elektroniczne, akcesoria wykorzystywane przy produkcji mebli. Wśród produktów sprowadzanych z Chin są również zabawki dla dzieci, sztuczne kwiaty, kosmetyki, świąteczne artykuły dekoracyjne.