Walka z nadwagą zatem jak rozsądnie stracić na wadze?

  • Posted on: 4 December 2018
  • By: addmean
Na świecie jest tyle samo osób na co dzień głodujących, co objadających się bez końca.


Jedzenie więcej niż potrzeba (prowadzi do tak zwanej otyłości prostej) wynika z różnych przyczyn.


Po pierwsze sprawia radość, frajdę, na którą możesz sobie pozwolić. Czekolada bądź ciasto nie podkopią wszak budżetu domowego. Objadanie się jest również społecznie akceptowane. Spotkania towarzyskie koncentrują się naokoło suto zastawionego stołu. Jemy nie dlatego, by zaspokoić łaknienie, lecz ażeby zagłuszyć problemy. Jak wynika z badań europejskich dietetyków, w dziewięciu wypadkach na dziesięć przyczyną nadwagi są problemy psychiczne. To właśnie one stanowią autentyczny balast tłuściocha.


okap
Author: ZM Pekpol
Source: ZM Pekpol
Psycholodzy i dietetycy uważają, że odchudzać się nie powinniśmy żołądkiem, tylko głową. Uporać się najpierw z psychiką, a potem z ciałem. Depresja i stres bywają przyczyną przesadnego apetytu, zwłaszcza na słodkości. Preferencje tego smaku odziedziczyliśmy po przodkach. Dla nich słodki smak zerwanego owocu oznaczała, że zjedzenie jego będzie bezpieczne, gorycz ostrzegała przed trucizną. Wiadomo również, że jadło bogate w węglowodany oraz cukier powiększa poziom tryptofanu w krwi. Powoduje to bardziej wzmożone przenikanie tego aminokwasu do mózgu, gdzie pobudza wytwarzanie serotoniny. Jej powiększone stężenie polepsza humor. Z tej przyczyny zdenerwowani, przegrani odruchowo sięgamy do kartony z ciasteczkami.


Kiedy to zrozumiemy, to będzie pierwszy krok, ażeby powiedzieć sobie: „czekolada to kiepski druh samotności”? Potem (jeszcze więcej) zazwyczaj przychodzi refleksja, że zajadanie stresu bywa podstępnym nieprzyjacielem.